Archiwum
Światło-czułe świadectwa przeszłości. Stargard na archiwalnych fotografiach, planach, rysunkach
Data rozpoczęcia: 13 marca 2014 r.
Data zakończenia: 5 maja 2014 r.
Na wystawie ukazany został Stargard przed 1945 r. Zaprezentowany materiał ikonograficzny w dużej mierze pokazuje miasto jakie zostało zniszczone w końcowym okresie II wojny światowej oraz w wyniku prac rozbiórkowych prowadzonych w latach 50. XX w. Dwadzieścia jeden plansz zawiera 74 ilustracje z czego 60 z nich to fotografie. Pozostałe to kopie planów Stargardu z XVII i XVIII w. oraz przekroje, grafiki i akwarele ukazujące pojedyncze budowle lub całe zespoły budynków.
Najstarsza zaprezentowana na wystawie fotografia (Baszta Tkaczy/Lodowa) wykonana został w latach 70. XIX w. Jeszcze starsza jest kopia planu Stargardu z końca XVII w. ukazująca stan stargardzkich fortyfikacji w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Trzy zaprezentowane akwarele z końca XVIII w. ukazują m.in. kościół św. Jana Chrzciciela bez strzelistej 99 metrowej wieży i nieistniejącą Bramę Świętojańską z przedbramiem. Najmłodsze zaprezentowane fotografie pochodzą z przełomu lat 30. i 40. XX w. i ukazują m.in. płytę Rynku Staromiejskiego jako miejskie targowisko.
Zaprezentowany na wystawie materiał ikonograficzny znajduje sie w Dziale Dokumentacji Zabytków Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie i stanowi jedynie wycinek zgromadzonych w tym Dziale zbiorów. Materiał ten na przestrzeni wielu lat pozyskany został m.in. z takich instytucji jak:
- Archiwum Państwowe w Szczecinie,
- Germanisches Nationalmuseum Nürunberg,
- Herder Institut Marburg,
- Krigsarkivet Stockholm,
- Kupferstichkabinett Staatliche Museen zu Berlin–Preußischer Kulturbesitz,
- Pommersches Landesarchiv Greifswald,
- Pommersches Landesmuseum Greifswald,
- Staatsbibliothek zu Berlin–Preußischer Kulturbesitz.
Komisarzem wystawy jest Andrzej Bierca. Można ją oglądać w gmachu głównym Muzeum przy Rynku Staromiejskim 3 w Stargardzie.