m

Archiwum

aktualizowano: 2021-10-18 Odsłon: 744

Wystawa plenerowa "Wieści z Wieści"

Data rozpoczęcia: 12.05.2021

Wychodzące w Stargardzie „Wieści” były jedną z pierwszych polskich gazet na Pomorzu. Ukazywały się od 9 września 1945 r. do stycznia 1947 r. Początkowo była to gazeta codzienna (niektóre numery łączono w jednym wydaniu), a od grudnia 1945 r. stały się tygodnikiem. Braki papieru i trudności z drukiem, a także problemy o charakterze politycznym powodowały przerwy w wydawaniu gazety.

Redakcja dbała o zamieszczanie nie tylko wiadomości z kraju i ze świata, ale też śledziła bacznie życie w Stargardzie. Informowano o bieżących zdarzeniach, recenzowano imprezy sportowe i kulturalne, piętnowano wady i chwalono zalety pionierów. W wielu artykułach pisano o tym, jak wyglądało życie w mieście, dzisiaj pozwalają one spojrzeć na Stargard oczami pierwszych mieszkańców. 

Wystawa Wieści z „Wieści” została przygotowana w ramach obchodów Dnia Pionierów Stargardu. Na 14 planszach ukazane są przykłady artykułów poruszających przeróżne tematy społeczne, wieści z miasta, kraju i ze świata, ogłoszenia, reklamy i komunikaty.

Tekst, dobór ilustracji: Jolanta Aniszewska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.

aktualizowano: 2021-10-18
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: