m

Basteja

aktualizowano: 2013-10-07 Odsłon: 14640

Stargard - miejsce z historią. Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX wieku.

Wystawa w Bastei została otwarta 13 czerwca 2013 roku. Na czterech kondygnacjach, poprzez ponad 300 zabytków i około 1000 rycin, map, archiwaliów, druków, dokumentów, fotografii czy pocztówek w multimediach prezentowana jest historia miasta od czasów sprzed jego lokacji po początek XX wieku. 

Zwiedzanie zaczynamy od poziomu -1, który jednocześnie pokazuje najwcześniejsze dzieje Stargardu, czyli średniowiecze. Kolejne sale wystawowe przenoszą nas w czasie aż do epoki przemysłowej, czyli przełomu XIX i XX stulecia...

Religia. Sztuka sakralna. Nauka
Na pierwszym poziomie znajduje się ekspozycja pokazująca Stargard jako jedno z najciekawszych pod względem urbanistycznym i historycznym miast na Pomorzu. Widzowie znajdą tutaj mapy, plany i widoki miasta, przedmioty pochodzące z tutejszych świątyń, a także liczne obiekty świadczące o naukowym i duchowym rozwoju miasta, w tym portrety i druki poświęcone tutejszym humanistom – pastorom, kaznodziejom, teologom i rektorom znanych szkół i uczelni. Jedno ze stanowisk omawia znakomite dzieło sztuki gotyckiej – Poliptyk świętojański, ołtarz z kościoła św. Jana Chrzciciela.

Wśród eksponatów na szczególną uwagę zasługuje datowany na ok. 1330 r. krzyż procesyjny z kościoła Mariackiego, pochodzący z warsztatu lubeckiego mistrza Johanna Apengetera.


 


Miasto i samorząd. Rzemiosło i handel
Drugi poziom pokazuje Stargard na tle epoki zwracając uwagę na jego zmienną przynależność polityczną, funkcjonowanie samorządu miejskiego, kontakty handlowe i rozwój gospodarczy. Jednym z prezentowanych tutaj eksponatów jest stargardzki miecz katowski.
Koga pokazana w postaci hologramu przywołuje ważny okres w dziejach miasta – jego członkowstwo w Hanzie. O rozwoju gospodarczym miasta świadczą liczne wyroby rzemieślnicze. Na wystawie zostały one pokazane jedynie w wyborze wyrobów siedmiu rzemiosł. W gablotach odnaleźć też można pochodzące z mieszczańskich domów, importowane przedmioty codziennego użytku, a także plomby towarowe, monety ze stargardzkich mennic oraz numizmaty z wielu innych miast, świadczące o kontaktach handlowych Stargardu.


 


 


Wojna i pożoga w XVII w.
Kataklizmy których doświadczyło miasto i całe Pomorze w XVII w. zwiastować miała „ogoniasta gwiazda” – kometa widziana nad Stargardem, opisana przez miejskiego fizyka, medyka i astrologa Davida Herlitza. Wojna trzydziestoletnia i śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów, a także wielki pożar z 1635 r., w którym spłonęło niemal całe miasto nad Iną – taki obraz kreślony jest poprzez prezentowane tutaj militaria i multimedia. Ważną część ekspozycji zajmuje wątek poświęcony astrologii.


 


Miasto u progu nowoczesności
Ostatni poziom wystawienniczy wprowadza nas w epokę przemysłową, która także w Stargardzie była przełomowa. Pokazuje etapy dynamicznego rozwoju miasta oraz najważniejsze inwestycje tego czasu. Tutaj widzowie znajdą informacje o wybranych wydarzeniach z życia miasta i związanych z nimi ludziach, zmianach wyglądu stargardzkich ulic i najważniejszych instytucjach minionego czasu. Tutaj także opowiadamy o stargardzkim garnizonie, I wojnie światowej oraz o obozach dla jeńców wojennych i osób internowanych już po zakończeniu wojny. Elementem wystawy otwierającym ją na współczesność jest Sfera Multitouch pozwalająca na wędrówkę szlakiem 15 południka.

aktualizowano: 2013-10-07
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: