DPS 2019
Dzień Pionierów Stargardu 2019
STARGARDZKI DZIEŃ PIONIERÓW – 12 maja 2019 roku
Nowe, oficjalne święto lokalne buduje swoją młodą tradycję, rozwijając się co roku o nowe propozycje i zwiększając ofertę atrakcji dla mieszkańców. Elementy stałe, to wystawy i prelekcje historyczne, dotyczące „kolejarskiego” charakteru powojennego zasiedlenia miasta, konkursy fotograficzne i plastyczne o tematyce „pionierskiej” oraz tradycyjny już, Bieg Forsycji. Ale to nie wszystko… co zatem działo się będzie 12 maja?
KONCERTOWO
w programie muzycznym, przygotowanym przez Stargardzkie Centrum Kultury wystąpią uznane stargardzkie zespoły; Big – Band Stargard DKK, Chabry, Seniority (UTW) i soliści; gitarzyści Marcin Momot i Oliver Michalczuk (MDK), ale także grupa bębniarzy pod kierunkiem Roberta Iżewskiego oraz dzieci i młodzież z Przedszkola Miejskiego Nr 1, SP nr 6 i SP nr 11 (pod kierunkiem Aliny Kopery).
Gwiazdami koncertowego Dnia Pionierów będą zespoły „Kapela z naszego miasteczka” (choć tak naprawdę spoza…) i grupa wokalna ALTOS (jak najbardziej z naszego miasteczka…).
„Kapela z naszego miasteczka”, przedstawicielka nurtu folkloru miejskiego, od 30 lat śpiewa pieśni biesiadne, ludowe, patriotyczne, a ostatnio włączyła do repertuaru „covery” Mieczysława Fogga.
ALTOS, to cztery stargardzianki, które łączy pasja do śpiewania (tak przemożna, że Cantore Gospel im nie wystarcza…). Projekt „Prywatki z tamtych lat” jest muzyczną podróżą od piosenek lat 60.tych do końca wieku. W repertuarze utwory ABBY, Anny Jantar, Manaam, Modern Talking. „Tyle słońca w całym mieście” – oby ta prognoza się sprawdziła…
HISTORYCZNIE
nie tylko w muzeum i na Rynku Staromiejskim, ale także w Parku Chrobrego. Muzeum Archeologiczno – Historyczne odsłoni ekspozycję plenerową „Historie torem pisane” (Park Chrobrego), udostępni bezpłatne zwiedzanie wystawy „Dzień po dniu… Stargard 1945 – 1989 (siedziba MAH), zmotywuje do wzięcia udziału w grze miejskiej Quest „Na walizkach” (Rynek Staromiejski) oraz zaprosi do swojego namiotu na spotkanie z historykami, dzielenie się opowieściami o pierwszych mieszkańcach powojennego Stargardu, zbiórkę dokumentów i fotografii.
LITERACKO
jak literacko, to obowiązkowo z Książnicą Stargardzką. „Opowieść o chlebie, niebie i młynarzu” w ośmiu odsłonach przeczytają Krzysztof Kopacki i Marcin Rumiński. To wspomnienia osadnika młynarza, które już są w zbiorach Książnicy. Trwają poszukiwania wspomnień innych osadników…
Będzie punkt wymiany przeczytanej książki i przesłuchanej płyty, na inne – jeszcze nie przeczytane i nie przesłuchane, będzie także stoisko warsztatowe, w którym rodzice i dzieci będą mogli własnoręcznie wykonać autorską artystycznie zakładkę do książki. Intrygująco zapowiada się sprawdzian „Książkowi linoskoczkowie”, podczas którego trzeba będzie przejść odcinek naziemnej liny z książką na głowie. Kto „zaliczy” otrzyma nagrodę. Jakże by inaczej – książkową…
SPORTOWO
podczas III BIEGU FORSYCJI i Biegu Małej Forsycji i marszu nordic walking, które to wydarzenia rozegrają się na sprawdzonej trasie w Parku Chrobrego. Organizatorami wykonawczymi są OSiR Stargard Sp. z o. o. i Stowarzyszenie „Ja się nie ścigam”. I choć biegi odbędą się na zasadzie jednak ścigania, pamiątkowy medal otrzyma każdy uczestnik. Jedyny warunek to wszakże dotarcie do mety…
DODATKOWO
na scenie nastąpi także rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie fotografii i grafiki komputerowej „MOI PRZODKOWIE – PIONIERZY ZIEMI STARGARDZKIEJ”. Organizatorami konkursu są; Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Młodzieżowy Dom Kultury, a patronat nad nim objęli; Prezydent Miasta Stargard i Starosta Powiatu Stargardzkiego.
Warsztat pieczenia chleba, to prawdziwe wspomnienia smaku, zapachu, który roztaczał się będzie na Rynku przywołując obrazy z przeszłości.
Prezydent Miasta Stargard i organizatorzy zapraszają do udziału i obserwacji wydarzeń miejskiego święta. Świętujmy razem w maju – Dni Stargardu dopiero za miesiąc..!