m

Archiwum

aktualizowano: 2015-10-19 Odsłon: 1641

Zainspirowani Stargardem...Malarstwo i grafika XIX i XX w. ze zbiorów MAH w Stargardzie

Data rozpoczęcia: 19.02.2015 r.
Data zakończenia: 30.09.2015 r.

 

  /fot.: Przemek Antczak /
/fot.: Przemek Antczak /
  /fot.: Przemek Antczak /
/fot.: Przemek Antczak /
  /fot.: Przemek Antczak /
/fot.: Przemek Antczak /
► więcej

Wystawa prezentuje wybrane malarstwo oraz grafikę ze zbiorów MAH w Stargardzie. Najważniejszym motywem łączącym wszystkie dzieła jest Stargard – miasto, które zainspirowało wielu artystów, klejnot Pomorza, gwiazdozbiór gotyku, miasto Hanzy. Nie jest to ekspozycja jednego autora, ukazujemy spojrzenie na stargardzkie budowle wielu artystów, różniących się stylem tworzenia, czasem i miejscem zamieszkania oraz narodowością. Ekspozycja umieszczona jest na dwóch salach wystawienniczych. Osobno prezentujemy grafiki, które w większości pokazują architekturę miasta w najdrobniejszym szczególe, osobno obrazy, na których możemy zaobserwować różne techniki malarskie i ekspresję barw przez co możemy doświadczyć uczuć artystów tworzących te prace.

Na sali z grafikami z XIX i XX w. znajdują się prace artystów nieznanych oraz znanych, takich jak: K. Bachman, E. Sanne, M. Fritzmann, H. Wäscher, J.F. Rossmäßler, H. Fischer-Oels, J. Hausheer, L. Kempner, F. Plautz. Umieszczone są one tematycznie pod względem widoków: panoramy miasta, Rynek, Kościół Najświętszej Marii Panny w Stargardzie oraz fortyfikacje miejskie.

Malarstwo XIX i XX w., które wypełnia kolejną salę wystawienniczą, również eksponowane jest w układzie tematycznym, tak jak w przypadku grafik. Wśród prac znajdujących się na wystawie występują artyści, tacy jak: I. Meyer-Pyritz, E. Prielipp, V.J. Mörk-Hansen, E. Lucke (?), E. Noculak, W. Sewohl, F. Montu, E. Gunsz, R. Manna, M. Olejniczak, M. Pieczonko, J. Rusnok. 

Wystawa wzbogacona jest o biogramy większości artystów z uwzględnieniem ich największych i najważniejszych wystaw i realizacji. Ekspozycja została skonstruowana w taki sposób, aby mogła być dobrym punktem wyjścia do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału. Bliższych szczegółów dowiedzą się Państwo  w zakładce Edukacja na naszej stronie internetowej lub kontaktując się telefonicznie z Działem Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji.

 

Wystawę można oglądać do 31 sierpnia 2015 r., w gmachu głównym MAH przy Rynku Staromiejskim 3.

Jej kuratorami są: Marta Bierca, Natalia Soldatke i Piotr Tarnawski.

  

aktualizowano: 2015-10-19
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: